Dünyanın en prestijli ve popüler ülkelerinden biri olan İngiltere’de öncelikli hukuk kuralları detaylı ve sorunları çözüme kavuşturacak şekilde düzenlemiştir.

Bunun etkisiyle de İngiltere’de gayrimenkul pazarı oturmuştur. Dolayısıyla kira getirisi yüksek, kredi faizleri düşük, satışlar da kolaydır. Yaşam kalitesi gibi önemli bir etken de göz önünde bulundurulduğunda İngiltere, gayrimenkul yatırımcıları için vazgeçilmez bir fırsat oluyor.

Dünyanın hemen her yerinden yatırımcılar için cazibe merkezi olan Londra’nın sunduğu hukuki, vergisel ve teknik altyapının çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Sunduğu bu tür kolaylıkların yanı sıra Londra’da konut fiyatlarının grafiklerde hep yukarı yönlü bir değişim göstermesinin esas nedeni arzın kısıtlı olmasıdır.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca nüfus artışına kıyasla arz çok yetersiz kaldı. örneğin 2017’de Londra’da konuta yönelik 42 binin üzerinde talep görülürken, sadece 16.000 arz gerçekleşti. Bunun da etkisiyle Londra’daki konut yatırımları son 20 yıldır mevduat, altın ve Londra Borsası’na kıyasla çok daha fazla gelir getirdi.

Öncelikle 2016 yazında yapılan referandum sonrası Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere, ekonomisiyle birlikte İngiliz Sterlini de diğer para birimleri karşısında bir değer kaybına uğradı. Yabancı yatırımlarda özellikle AB vatandaşlarının yatırımlarında tedirginlik ve tüketici güveninde düşüş görülürken, yüksek tapu harçları nedeniyle Londra konut sektörü de bu ayrılıktan etkilenerek uzun süredir sürdürdüğü yükselişine ara verdi.
Geçtiğimiz yıl boyunca çeşitli indirimlerle karşılaştığımız ve toplam yatırım miktarının göreceli olarak azaldığı pazar, Brexit’in etkilerini çabuk atlatmış ve tekrar pozitif yöne dönmüş gözüküyor.
İngiltere vatandaşları, 156 ülkeye vize almadan seyahat edebilme özgürlüğüne sahip.
İngiliz vatandaşı olmanın en büyük avantajlarından birisi, dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olmak …
Dünyanın finans merkezi İngiltere, oturum izni ve vatandaşlık almayı düşünen yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açıyor. İngiliz şirketlerine ya da hazine bonosuna belli bir miktarda yatırım yaptığınız ve İngiltere’nin bu konuda uyguladığı prosedürleri yerine getirdiğiniz taktirde, İngiliz vatandaşlığı artık rüya olmaktan çıkıyor. İngiltere, gayrimenkul yatırımı konusunda en çok tercih edilen ülkelerden. Burada gayrimenkul yatırımı yapmanın artıları oldukça fazla. Stabil bir aralıkta büyüyen istikrarlı bir ekonomi, döviz bazında artışın getirdiği avantaj, ödeme kolaylıkları sunan mortgage sistemi en önemlileri arasında. Özellikle Londra’da 1+1 ve 2+1 evlere yoğun bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz.

1. Yatırımınız Finansal Olarak Güvenli Bir Limanda
İngiltere’de ekonominin büyüme hızı sabittir. Bu durumda, yapılan yatırımın büyümesi de aynı sabit hızda ve güvende devam ediyor. Yani yatırımınız sürekli değerleniyor.

2. Yatırımınız Döviz Bazında Değerleniyor
Yurt dışında yapılan gayrimenkul yatırımlarınızda fiyat, yatırım yapılan ülkenin para cinsinden yani döviz cinsinden artış gösterecektir. Böylece yatırımınızın fiyat değeri yıllara göre artarken doğrudan değil, döviz cinsinden olacaktır. Dövizde yaşanan artışta bu katma değere ayrıca eklenecektir.

3. Kira Fiyatları Ve Düzeni Yatırımcıları Mutlu Ediyor
Kira geliri elde etmek isteyen yatırımcılar için dünyanın diğer yerleri İngiltere’ye oranla daha verimsiz ve riskli kalıyor. Bunun öncelikli sebebi; birçok ülkede kira fiyatlarının genel ekonominin durumu ile bağlantılı olarak düşme eğilimi göstermesi. Bir diğer sebebi ise kira ev sahibi ilişkilerini düzenleyen kanunların eksikliği ile oluşan kira geliri güvenliği. İngiltere’de bu kanunlar ve ekonomi bir sistem içinde oluyor ve yatırımcıları mutlu ediyor.

4. Yönetim Hizmetleri Güvenli Ellerde İngiltere’de gayrimenkul yönetimi profesyonel bir iş kolu olup kadim bir geleneğe bağlı olarak devam ediyor. Bu firmalar kira üzerinden alacakları cüzi bir komisyon karşılığında sahip olduğunuz gayrimenkulün kiralanmasından kiranın toplanmasına, tadilat işlerinden yenilenmesine kadar her türlü işlemleri sizin adınıza, sizin kadar hassasiyet gösterecek derecede gerçekleştiriyorlar. Yatırımcıların İngiltere’den gayrimenkul almasının ana sebeplerinden biri bu firmaların ortaya koyduğu profesyonel hizmetler.

5. Ev Kredisi Kolaylığı Sunuluyor
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt içinde sahip oldukları gelirleri ve mali verileri ile İngiltere’de konut kredisi kullanmaları mümkün. Fakat Türkiye, AB dışında bir ülke olduğu için bu kredinin kullanma prosedürü farklı işlemler içeriyor. Konut kredisi kullanmak için bu konuda tecrübeli broker firmaları bulmak gerekiyor.

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.