Yurtdışından ev alıp yerleşmek, çocuklarının eğitimi sırasında konaklamalarını sağlamak ya da sadece gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi Amerika oluyor.

Amerika’da gayrimenkul alım şartları eyaletlere göre farklı mevzuatlar içerse de genel olarak yabancıların ABD’de ev alması kolay bir işlemdir. Amerika’da gayrimenkul satın almak için illa Amerika’da yaşamanız gerekmediği gibi vizeniz ya da oturma izninizin olmaması da gayrimenkul satın almanıza engel değil.

Amerika’da tapu konularında yaşanabilecek riskler çözüldüğü için Amerika, yatırım için yatırımcının güvenli adresidir. Tapu sigortası yapılarak tapu devir işlemleri temiz şekilde yürütülmekte. Bu sigorta sisteminde ücret bir defa ödeniyor ve tapu devir teslimi yapılana kadar geçen süreyi kapsıyor. Bu sigorta kapsamında; Satıcının sahibi olmadığı gayrimenkulü satması, aynı gayrimenkulün birden fazla kişiye satılması, Gayrimenkulde ipotek bulunması, Gayrimenkule ait aidat borcu bulunması, Gayrimenkule ait kurum vergileri ve borçları olması, Tapu sigortası maliyetin %1’i gibi ücretlere yapılan bir işlemdir.

Gayrimenkul almak isteyen yabancı eğer ABD’de ise işlem 1 hafta gibi sürede tamamlanmaktadır. Ancak alıcı ABD dışındaysa ve satıcının farklı işlem istekleri varsa bu işlemler 2-3 hafta sürebilmektedir. Eğer satın alınacak evde başka bireyler ikamet ediyorsa Amerika emlak alımı ve taşınma işlemleri ile bu işlem 3-4 haftaya kadar da uzayabilir.

ABD’de ev alma işlemi oldukça basittir. Gayrimenkul danışmanı ile görüşme ve form doldurma işleminden sonra talep edilen ücret kadar nakit olduğunu gösteren banka bilgisi ile satıcıya bilgi verilir. %5 oranında depozito emanet hesaba aktarılır. Anlaşmalar sağlandıktan sonra ev alma işlemi tamamlanır. Amerika ev alma işlemlerinde kredi imkânları da vardır.

Regional Centers (Bölgesel Yatırım Merkezleri) tarafından geliştirilen yatırım programları sayesinde, ABD ekonomisinin canlandırılması, işsizliğin önlenmesi, program kapsamında belirtilen projelere yabancı yatırımcıların tevsik edilmesi amaçlanmaktadır. Bu program dahilinde yabancı sermayeyi getiren kişilere ve ailelerine ABD’de daimi ikametgah hakkı (greencard statüsü) ve sonrasında vatandaşlık hakkı imkanı sağlanıyor.
ABD Göçmenlik Bürosu, Federal Büro tarafından onaylanmış 700 civarında projeye yatırımcı olarak katılan kişilere Green Kart veriyor. EB-5 Visa programı olarak adlandırılan yolla yatırımcı kişiler, eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları ABD’de devamlı yaşama ve çalışma müsaadesine ve 5 sene sonra da ABD vatandaşı olma hakkına sahip oluyorlar.
Bu program altında yatırım miktarı en az $500,000 olarak tespit edilmiş olup, bu miktar yatırımcının tercih edeceği ve ABD Göçmenlik Bürosunca onaylanmış projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yatırım oranında yatırım şirketine ortak olunuyor. Yatırım bedeli Green Kart başvuru onayı alınana kadar özel bir hesapta tutuluyor ve sonrasında proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Yatırımcı, yatırım kaynağını göstermek ve belgelemek zorundadır.
Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor. Bu başvuru 13-14 ay arasında onaylanmaktadır. İkinci senenin sonunda projenin devamlılığı sağlanması halinde kalıcı Green Kart temin ediyorsunuz. İlk karttan itibaren 5 yıl sonunda arzu edilirse ABD vatandaşlığına sahip olmak da mümkün. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra da yatırımınızın ana parasını geri alabiliyorsunuz.

1. Dünyanın en büyük ekonomisi

2. Dünyanın en büyük emlak piyasası

3. Dolar’ı kontrol eder – tüm dünya ticaretinin% 60’ında kullanılan dünyanın varsayılan para birimi

4.İstikrarlı ekonomi – 3. büyük petrol ve gaz üreticisi, en büyük 2. ticaret ulusu, 2. en büyük üretici

5. Dünyanın en büyük 500 şirketinin 128’ine ev sahipliği yapması

6. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük borsalarıyla güçlü finansal piyasalar

7. Yatırım için en büyük 25 küresel şehirden 13’üne ev sahipliği (Cushman & Wakefield)

8. Küresel Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2016’da 4. sırada (JLL)

9. İş Yapma Endeksi 2017’de (Dünya Bankası) dünya çapında 8. Sırada

10. Ekonomik Özgürlük Endeksi 2016’da 11. sırada (Wall Street Journal)

11. Hukukun üstünlüğü ve yasal kesinlik

12.Avantajlı vergi sistemi

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.