Avrupa Birliği üyesi olan Almanya’da gayrimenkul almak hem yatırım hem de yaşamak için yapılabilecek en doğru seçeneklerden biri. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel olarak güçlü bir ülke olması hem gelir imkanları hem de yaşam olanakları ile yatırımcı için çok yönlü bir kazanç seçeneği sunuyor.

Almanya’da yabancıların gayrimenkul sahibi olmasıyla ilgili bir kısıtlama yok. Tapu devir vergisi için %3.5-6.5, noter masrafları için %1.2-1.5, tescil masrafları için %0.8-1.2 ve emlak acentesi hizmet bedeli olarak %1.5-3 gibi bir bedel ödemek alıcının sorumluluğunda. Alıcı toplamda %7-13 arasında bir bedeli gözden çıkarması gerekiyor. Alım-satım işlemi ortalama 3 aylık bir süreyi kapsamakta. Almanya’da gayrimenkul sahibi olmak otomatik olarak oturma izni tanımaz fakat geçici oturma izni için başvurabilir ve vize kolaylıklarından yararlanabilirsiniz.

Almanya’da özellikle de Berlin gibi gözde şehirlerde, konut gelişimi çok kontrollü ilerlediği ve birçok bölgeye imar izni verilmediği için talep her zaman arzdan fazla oluyor. Örneğin Berlin’de 2015’te nüfus 47.000 büyürken aynı yıl tamamlanan konut sayısı sadece 8.700 oldu.

Böyle bir piyasada, ev sahiplerinin kiracı bulmaları kadar, yatırımlarının geri dönüşünü hızlı almaları da kolaylaşıyor. Projelere ilk aşamalarında dahil olarak uygun fiyatlarla, projenin gelişimine paralel olarak bölünmüş ödemelerle ev sahibi olmak mümkün. Tüm ücretin peşin istenmiyor olması yatırımcı için önemli bir avantaj sağlıyor.

Almanya’da kuracağınız şirket üzerine emlak satın alarak sağlam bir yatırım ile Almanya’da oturma müsaadesi alabilirsiniz. Gerek Almanya’nın neresinde olursa olsun en az 250.000 Euro değerinde bir mülk almak veya Almanya’daki gayrimenkul projelerinden birine dahil olarak çok kısa bir ürede kesin müsaadenize kavuşabilirsiniz.
Hotel, ofis, mağaza gibi ticari gayrimenkulleri senelik % 1.6 maliyetli kredilerle alarak da hem kira geliri elde edebilir hem de dünyanın en sağlam ve cazip emlak pazarına yatırım yapa bilirsiniz.

1. Almanya’da yabancı yatırımcılara herhangi bir kısıtlama yok.

2. Sadece bireysel alıcılara özel olarak, sermaye kazancı 10 yıldan sonra
vergilendirilmiyor.

3. 2010’dan bu yana büyük şehirlerde her yıl yüzde 7 ila 12 istikrarlı değer artışı görülüyor.

4. Yabancı öğrenciler için de geçerli olmak üzere eyaletlerin çoğunda
üniversite harcı bulunmuyor.

5. Yüzde 3.S’in altında faizlerle yabancı yatırımcılara mortgage olanağı sağlanıyor.

6. İnşaatlardaki Alman kalitesinin yanı sıra geliştirici firma tarafından 5 yıla kadar garanti sunuluyor.

7. Büyük şehirlerde gayrimenkule olan talep hala arzdan fazla.

8. İnşaat aşamaları süresince güvenli taksitle ödeme imkanı bulunuyor.

9. Alış fiyatları diğer Avrupa şehirlerine kıyasla önemli derecede düşük.

10. Tüm bunlara ek olarak büyük şehirlerde daha düşük yoğunluk oranları görülüyor

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.